جاهای دیدنی تهران در نوروز

فصل کوچ تهرانی ها از پایتخت رسید و اکنون که اداره ها و وزارت خانه های آن آرام گرفته اند می شود در خیابانها چرخی زد و از فرصتی که دیگران بهره برده اند تا به شهرهای دیگر بروند برای دیدن پایتخت استفاده کرد هم برای افرادی که تهران را برای سفر انتخاب کرده اند و هم برای آن دسته از افرادی که در مهمترین شهر سیاسی ایران مانده اند و قصد سفر ندارند جز تهران گردی و بازدید از بناهای تاریخی، پارک ها و فضاهای تفریحی و بازی.

طهران قدیم را با کاخ موزه هایش بهتر می شناسند کاخ موزه های گلستان سعدآباد و نیاوران بهترین گزینه برای روزهایی است که گردشگران می خواهند یک صبح تا عصر خود را در فضای بزرگ آنها سپری کنند. چون به طور حتم نمی توان دو کاخ را با حوصله زیاد در یک روز دید. بنابراین برای دیدن هر کدام از این کاخ ها باید یک روز وقت گذاشت. چه کاخ گلستان که در میدان ارگ یا همان ۱۵ خرداد رو به روی بازار تاریخی تهران و پارک شهر قرار دارد و چه کاخ سعدآباد که در نزدیکی آن میدان تجریش و امام زاده صالح، دربند و گورستان ظهیر الدوله نیز جزو مکان های دیدنی به حساب می آیند.

کاخ موزه گلستان

کاخ موزه های با صفای تهران

جدا از این دو کاخ که هر کدامشان دارای موزه های متعددی هستند و تنها نشستن در فضای سبز کاخ سعدآباد با ۵۰ هزار درخت کهنسالش که این روزها بهاری شده اند حتی نشستن در کاخ نیاوران هم خالی از لطف نیست فقط باید همت کرد و تا نیاوران، میدان باهنر رفت. اگر به نیاوران رفتید حتما به حوضخانه آن هم سری بزنید چون اگر با چم و خم کاخ آشنا نباشید یادتان می رود زیر بنای کاخ یک فضای تاریخی زیبا هم وجود دارد.

حتی اگر خواستید می توانید از راهنماهای قدیمی کاخ هم که همانجا حضور دارند داستان فتح نیاوران به دست نیروهای انقلابی و داستان هر کدام از اشیای موجود در کاخ را از آقای گرجی و شاه حسینی بپرسید.

گرانترین خانه جهان

غیر از کاخ موزه ها، موزه های کوچک تر دیگری هم هستند که چند ساعت از وقت نوروزی تان را می گیرند مثل موزه مقدم که از آن به عنوان گران ترین خانه تاریخی جهان در دهه ۴۰ به دلیل آثار تاریخی موجود در آن یاد می شد. این خانه که زیر نظر دانشگاه تهران است در نزدیکی میدان حسن آباد، ضلع شمالی خیابان امام خمینی، خیابان شیخ هادی واقع شده منتها باید حواستان باشد آن را رد نکنید چون در موزه کوچک است و تابلوی سردرآن نیز کوچکتر!  از اتاق صدف این خانه هم نگذرید که دیدن آن و چگونگی ساختش توسط آقای مقدم بسیار جالب است.

موزه مقدم

در راسته میدان امام خمینی و خیابان سی تیر و محله های تهران قدیم کم نیستند جاذبه های تاریخی که می توان برای دیدن آنها ساعت ها وقت گذاشت و یک دل سیر تاریخ تهران را با آنها مرور کرد مثل موزه پست و تلگراف و تلفن و سکه که در میدان امام خمینی رو به روی مترو واقع شده و یا کمی بالاتر از آن سردر باغ ملی و موزه ملی ملک که البته از روزهای ۵ فروردین به بعد باز است و موزه ملی ایران که از آن به عنوان موزه ایران باستان هم یاد می شود و یا خیابان سی تیر که زیباترین و مهمترین خیابان تهران هست با همه موزه ها و کلیساهایش. مثل موزه آبگینه و یا کلیسای حضرت مریم.

خیابان ادیان و موزه هایش

خیابان سی تیر را خیابان ادیان هم می گویند. خیابان ۳۰ تیر بعد از جمهوری به نام  میرزاکوچک خان است که که انتهای آن به ساختمان سفارت روسیه که ساختمان آتشکده زرتشتیان هست می رسدو بدون هیچ محدودیتی می توانید از نزدیک مراسم مذهبی هموطنان زرتشتی و موبدان و قسمت اصلی آتشکده را ببینید، روبروی آتشکده زرتشتیان  ساختمان کلیسای مسیحیان قرار دارد در این قسمت هم ساختمان اصلی کلیسا قرار دارد که مراسم مذهبی در آن برگزار می شود و هم یک موزه که به معرفی  جامعه ارمنی ایران می پردازد. به همین دلیل این خیابان را خیابان ادیان هم می نامند.

اولین پیتزا فروشی ایران

ناهار یک روز عید را می شود در اولین پیتزا فروشی تهران معروف به پیتزا داود خورد آن هم در خیابان نوفل لوشاتو کوچه لولاگر منتها انتظار دیدن یک رستوران شیک و تر و تمیز و با میز و صندلی زیاد برای نشستن های طولانی را نداشته باشید. این مکان به سادگی اش معروف است اگر دو نفری به پیتزا داوود رفتید یک پیتزا سفارش دهید پیش غذای پیتزا شما را سیر می کند پس یک پیتزا برای دو نفر کافی است. این را آقا داوود هم به شما می گوید.

 چشمه علی، بی بی شهربانو و حضرت عبدالعظیم

تهران را به شهر ری بیشتر می شناسند پس اگر قصد رفتن به شهرری را داشتید یکی دو روز بیشتر زمان لازم دارید چون زیارت حضرت عبدالعظیم حسنی، دیدن بازارچه، گورستان تاریخی ابن بابویه، امامزاده ابراهیم، دژ رشکان، چشمه علی،کوه بی بی شهربانو، آرامگاه جوانمرد قصاب، آتشکده بهرام، برج طغرل و … احتیاج به زمان زیادی دارند.

با این حال شهرداری منطقه ۲۰ برای گردشگران تورهای گردشگری نوروزی ری‌گردی از سوم تا دوازدهم فروردین با محوریت مرکز ری‌شناسی برپا کرده که همه از سرتاسر شهر تهران، زائران و مسافران شهرری می‌توانند از این امکانات فرهنگی به‌صورت رایگان استفاده کنند. فقط باید برای ثبت‌نام در تورهای نوروزی رایگان شهرری به مرکز ری‌شناسی واقع در میدان شهید مدرس و غرفه‌های اطلاع‌رسانی که در میادین اصلی این منطقه برپا می‌شود مراجعه کنید و یا با شماره تلفن ۵۵۹۷۲۱۱۸ تماس بگیرید.

اما جدا از همه جاذبه های تاریخی تهران که از سالها قبل به جا مانده، برخی از مکان های گردشگری در تهران هم به تازگی احداث و یا تجهیز شده اند که می توان از آنها در ایام عید بازدید کرد مثل سورتمه تهران که در  میدان تجریش خبابان دربند خیابان اسد الهی بوستان گلابدره واقع شده و یا دریاچه ۱۲ هزار متر مربعی، باغ گل، اسکیت پارک، آسمان نما، پارک دوستدار کودک و مسیرهای کالسکه و دوچرخه که بوستان نوروز را در اراضی عباس آباد سمت غرب بزرگراه شهید مدرس تشکیل داده اند.

باغ پرندگان

اگر خواستید به باغ پرندگان بروید مراقب باشید کبک‌های آزاد در باغ زیر پا له نشوند و مرغابی‌هایی که در کنارتان و در حاشیه برکه‌ها نشسته‌اند، از صدای قدم‌هایتان نرنجند. بزرگراه شهید بابایی در شمال این محدوده جای گرفته و خیابان کوهستان نیز از کنار آن عبور می‌کند. در شرق نیز این محدوده به بزرگراه شهید باقری منتهی می‌شود.

تهران دو باغ دارد که میراث جهانی ایران در آن مینیاتوری شده اند یکی باغ مینیاتور ایرانی در خیابان جانبازان غربی است و دیگری در بوستان گلبرگ. به عنوان مثال تمام ابهت ستون های تخت جمشید در این باغها در نیم متر خلاصه شده اند!

باغ موزه قصر که همان زندان قصر بوده و زندان سیاسی آن به همراه باغ موزه دفاع مقدس هم از موزه های هستند که به تازگی تغییر کاربری داده اند و به یک جاذبه گردشگری در پایتخت تبدیل شده اند. به همراه دریاچه چیتگر که این روزها پرندگان زیادی در آنجا زندگی می کنند.

آبشار تهران را اگر به عنوان یکی ازجاذبه ها انتخاب کردید حتما کفش مناسب بپوشید و تا نوک آبشار بالا بروید تا از آن بالا تمام شهر زیر پایتان قرار بگیرد کلبه های چوبی بالای آبشار عکس یادگاری شما را زیباتر می کند.

کدام بناهای تاریخی را ببینیم؟

برج طغرل: این مکان تاریخی متعلق به دوره سلجوقی است. جایی در شرق آرامگاه ابن بابویه در یکی از محله های شهر ری با محوطه ای کوچک و سرسبز، برای همین اگر در روزهای تعطیل گذرتان به شهر ری افتاد بد نیست بعد از زیارت شاه عبدالعظیم سری هم به این بنای تاریخی بزنید.

شمس العماره: خیلی ها شمس العماره را اولین بنای آپارتمانی تهران می دانند. ساختمانی متعلق به دوره قاجار که روزی مرتفع ترین بنای تهران بوده است. ساختمانی بلند با کاشی کاری های چشم نواز و ساعتی زیبا. این بنا در زمان قاجار به دستور ناصرالدین شاه ساخته شد و در زمان های قدیم پیش از ساخته شدن سر در باغ ملی به عنوان نماد شهر تهران شناخته می شد.

دژ رشکان و تپه چشمه علی: برخلاف تصور بیشتر ما که فکر می کنیم در تهران جز دود و ترافیک و شلوغی از چیز دیگری خبری نیست؛ ولی کافی است سری به دور و اطراف پایتخت بزنید. پایتختی که شاید خودش قدمت چند صد ساله نداشته باشد اما دور و اطراف آن می شود آثاری را پیدا کرد که پیشینه آنها به چندین و چند قرن پیش باز می گردد. دژ رشکان یکی از  همین مکان هاست جایی در نزدیکی شهر ری و تپه چشمه علی. قدمت این دژ به سلسله اشکانیان باز می گردد جایی که در زمان خودش یکی از قلعه های اصلی شهرری برای محافظت بوده است.

به کدام عمارت ها سر بزنیم؟

عمارت کاظمی: در کنار همه ساختمان ها دیلاق تهران که قاب آسمان را برای دیدن اهالی اش تنگ کرده می شود خانه هایی را پیدا کرد که هنوز هم معماری قدیمی و دوست داشتنی شان قابلیت این را دارند که آدم را پرت کنند به سال های دور، عمارت کاظمی یکی از همین خانه های قدیمی است که می شود در آن قدم زد و از حال و هوای سنتی و گرم عمارت کیف کرد. این خانه متعلق به دوره قاجار و واقع در خیابان ۱۵ خرداد است.

عمارت مسعودیه: این خانه بزرگ و دوست داشتنی واقع در میدان بهارستان است. جایی در دوره قاجار که به دستور «مسعود میرزا» حاکم اصفهان در تهران ساخته شده. عمارت مسعودیه این روزها علاوه بر اینکه یک مکان تاریخی محسوب می شود دارای تماشاخانه ای است که دوست داران تئاتر در آن به تماشای نمایش می نشینند.

خانه موزه مقدم: این خانه و موزه محل سکونت خاندان «محمد تقی خان احتساب الملک» از صاحب منصبان دربار قاجار بوده که بعدها در اختیار «محسن مقدم» استاد باستان شناسی دانشگاه تهران قرار می گیرد. این عمارت بعدها به همت این استاد خوش ذوق تبدیل به موزه می شود. این خانه که واقع در ضلع شمالی خیابان امام خمینی(ره) است در حال حاضر محلی است که در آن علاوه بر معماری خود خانه می شود به تماشای کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی و… نشست.

موزه کجا برویم؟

موزه زمان: این موزه تا پیش از این صرفا یک خانه تاریخی متعلق به دوره قاجار در خیابان زعفرانیه بوده است. خانه قدیمی «حسین خداداد» انقدر معماری قدیمی و چشم نوازی دارد که به خودی خود تماشایش می تواند برای گردشگرها چشم نواز باشد؛ اما چیزی که بیش از پیش این خانه را از سایر خانه های دیگر متمایز می کند عنوان«موزه زمان»است؛ چون در این خانه می شود اشیای گرانبهایی را پیدا کرد که به زمان و اندازه گیری آن مربوط می شوند؛ مثل ساعت های آبی و شنی یا ساعت آفتابی ناصرالدین شاه و ساعت مچی پرفسور حسابی.

موزه هنرهای معاصر: اگر جزو آن دسته از آدم هایی هستید که طبعتان به دیدن آثار هنری نزدیکتر است در ایام عید بازدید از موزه هنرهای معاصر می تواند یکی از بهترین گزینه ها باشد. این موزه در ضلع غربی پارک لاله و واقع در خیابان امیرآباد شمالی است.  این محل یکی از سرشناس ترین موزه های ایران به حساب می آید که در آن می شود از مهمترین گنجینه های هنر مدرن دنیا با چیزی بیش از ۳هزار اثر هنری دیدن کرد.

موزه آبگینه: این موزه که واقع در خیابان سی تیر تهران است. از لحاظ معماری هم یک بنای منحصر به فرد تاریخی به حساب می آید. این خانه قاجاری در حال حاضر موزه ای است که به طور تخصصی  به نمایش اشیا و ظروف سفالی و شیشه ای از قرون گذشته تا به الان می پردازد.

پارک کجا برویم؟

دریاچه چیتگر: شمال و دریا شاید یکی از اصلی ترین گزینه های مردم تهران برای سپری کردن اوقات فراغتشان در تعطیلات باشد. برای همین ساخت دریاچه مصنوعی خلیج فارس یا همان چیتگر در سال ۹۲ اتفاق هیجان انگیزی برای پایتخت نشینان دریا دوست محسوب می شد. این دریاچه در روزهای تعطیل آغاز سال قطعا یکی از بهترین گزینه ها برای کسانی است که امسال هوس دریاکنار کرده اند؛ اما به هر دلیلی جا مانده اند. اگر به دریاچه خلیج فارس سر زدید بد نیست در کنار قایق سواری پیست دوچرخه سواری آن را هم تجربه کنید.

البته شما میتوانید از پارک ژوراسیک با دایناسورهای عظیم الجثه نیز دیدن کنید تا کودکانتان یک تجربه متفاوت را لمس کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *