فروش آنلاین انواع بیمه نامه


نيويورک تايمز:توافق هسته اي با ايران بعد از مذاکراتي طولاني حاصل شد

منابع خبری اعلام کردند: نشست اعضای 1+5 با ایران ساعت 12.30 به وقت ایران(10 به وقت وین) و نشست رسانه‌ای ساعت 13 به وقت ایران برگزار می‌شود.

در ادامه هشتمین دور رایزنی‌های هسته‌ای در وین که در سطح معاونان و در راستای نگارش برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) از 27 خرداد ماه در شهر وین در جریان است، جان کری وزیر خارجه آمریکا جمعه (پنجم تیر ماه) به وین آمد و یک روز بعد (ششم تیر) هم محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران راهی این شهر شد و البته یکشنبه شب وین را ترک و به تهران بازگشت و از روز سه‌شنبه (نهم تیرماه) و پایان ضرب الاجل تمدید هفت ماهه توافق ژنو به همراه علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و حسین فریدون دستیار ویژه رئیس جمهور در وین حضور دارد.

امروز از زمانی که وزرای خارجه ایران و آمریکا به مذاکرات معاونان پیوستند 16 روز می‌گذرد و این مذاکرات در سطوح مختلف در هتل پله کوبورگ شهر وین در جریان است.

در این مدت شهر وین بارها شاهد رفت و آمد وزرای خارجه عضو 1+5 و موگرینی بود. حضور چند باره یوکیا آمانو مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هتل محل مذاکرات و دیدارهایش با وزرای خارجه از جمله ظریف از دیگر تحولات این روزها بود. آمانو هم 11 تیر ماه سفری یک روزه به تهران داشت و با حسن روحانی رئیس جمهور و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد و پس از چند روز نیز یک هیأت از آژانس به ریاست معاون آمانو راهی تهران شد.

در این مدت برنامه اقدام مشترک (توافقنامه ژنو) برای دو بار تمدید شد، یک بار تمدید یک هفته‌ای و بار دوم هم تا روز دوشنبه (فردا 22 تیر ماه).

در این روزها پیام یوتیوبی ظریف خطاب به 1+5 که به آنها توصیه کرد دست از دشمنی بدارند و رویکردی معقولانه در پیش گیرند، واکنش جان کری را به همراه داشت و به میانه خبرنگاران آمد.

از دیگر تحولات این روزها برگزاری دو دور نشست عمومی وزرای خارجه ایران و 1+5 بود.

پیام توئیتری ظریف که به طرف مقابل عنوان کرد نمی‌توانند در میانه راه مواضعشان را تغییر دهند و پس از آن بیانیه‌ای که کری قرائت کرد و گفت که اگر تصمیمات سختی اتخاد نشود حاضریم بازگردیم از دیگر رویدادهایی بود که وین در این مدت شاهدش بود.

در روز پانزدهم نیز رایزنی‌های کری و ظریف، صالحی و مونیز ادامه یافت.

روزهای شانزدهم نیز با دیدارها دو و چند جانبه و نیز گفت‌وگوهای داخلی 1+5 همراه بود. در روز هفدهم بیش از هر روز دیگر سخن از توافق در جریان بود.

تاس: پیش‌نویس قطعنامه ظرف یک تا سه روز به شورای امنیت می‌رود/احتمال تصویب تا پایان ماه جاری
خبرگزاری روسی تاس روز سه‌شنبه به نقل از یک منبع آگاه گزارش داده است که پس از جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای، پیش‌نویس قطعنامه‌ مربوطه ظرف مدت کوتاهی به شورای امنیت سازمان ملل رفته و در آنجا به تصویب می‌رسد.

به گفته این منبع دیپلماتیک که عضو یکی از هیئت‌های غربی حاضر در وین است، «این روند می‌تواند تا پایان ماه (میلادی) تکمیل شود.»

تاس همچنین به نقل از یک منبع دیپلماتیک دیگر نوشته است که پیش‌نویس قطعنامه می‌تواند ظرف یک تا سه روز، به دبیرخانه شورای امنیت سازمان ملل ارائه شود.

وی با بیان اینکه این روند «زمان کوتاهی می‌برد»، افزود: «این امر تقریبا بلافاصله، ظرف یک تا سه روز انجام می‌شود.»

به نوشته تاس، در قطعنامه شورای امنیت جزئیات تعهدات طرفین در مورد مسئله تحریم‌ها، ساز و کار نظارت و همچنین رفع اختلافات احتمالی، تشریح شده است.

پیش از این هم خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع آگاه نوشته بود که در حالت ایده‌آل، قطعنامه مربوطه، ممکن است تا پایان ماه جاری میلادی تصویب شود.

روایت رویترز از پیش‌نویس متن جمع‌بندی نهایی مذاکرات
یک منبع دیپلماتیک ادعا کرده پیش‌نویس جمع‌بندی هسته‌ای بین ایران و گروه 1+5 خواستار دسترسی سازمان ملل متحد به تمامی «سایت‌های مشکوک ایران» از جمله سایت‌های نظامی است.

این منبع دیپلماتیک در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز با اعلام این خبر افزود این جمع‌بندی پس از رایزنی‌هایی بین هیأت‌های دیپلماتیک ایران و گروه 1+5 حاصل شده است.

خبرگزاری رویترز علاوه بر این از قول این منبع دیپلماتیک نوشت در صورتی که جمع‌بندی هسته‌ای بین دو طرف حاصل شود، قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، در حالت ایده‌آل همین ماه به تصویب رسیده و اجرای گام‌ها از نیمه اول سال ۲۰۱۶ آغاز می‌شود.

این خبرگزاری انگلیسی علی‌رغم این در ادامه گزارش خود افزود اطلاعات دریافتی از این منبع، «اولیه» بوده و بر اساس نسخه پیش‌نویس جمع‌بندی هسته‌ای به رویترز ارائه شده است؛ بر همین اساس احتمال تغییر آنها در متن جمع‌بندی نهایی وجود دارد.

به نوشته رویترز، دیپلمات‌های نزدیک به مذاکرات هسته‌ای می‌گویند امیدوار هستند که تنظیم نسخه نهایی سند پیش‌نویس جمع‌بندی را تا روز سه‌شنبه به اتمام برسانند.

منبع: خبرگزاری فارس و شمانیوز
اخبار مرتبط:
آخرین اخبار مذاکرات هسته ای, اخبار هسته ای ایران و 5+1
توافق هسته ای ایران و 5+1 بعد از مذاکرات طولانی
پایان 28 روز مذاکره فشرده و اعلام توافق ايران و 5+1
جشن عروسی در هتل مذاکرات هسته ای ایران در وین + عکس
پیام یوتیوبی ظریف به آمریکا و متحدین غربی آن در 5+1
پیام محرمانه اوباما به ایران
تمسخر رئیس جمهور ایران در یک سریال آمریکایی + عکس
افشاگری ویکی لیکس در مورد دولت اصلاحات